1.2.
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran
Harian Objektivisme (1)
Tarikh / Hari : 16 April 2012 Masa : 8.45-9.45
Kelas : 6 Wira Bil. Murid : 24 Orang
M/Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tajuk :Hari Kecemerlangan
Sekolah Kebangsaan Seri Kasih
Fokus Utama (F.U) :5.2 Aras 19ii)
Fokus Sampingan (F.S):5.2 Aras 3(ii)
Objektif :Pada Akhir pengajaran
1.Semua murid akan dapat menjawab lima soalan pemahaman
dengan struktur
ayat yang betul.intonasi yang betul serta dapat menyatakan isi-isi penting yang
terdapat dalam teks.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah tahu dan
biasa menyambut Hari Anugerah
Cemerlang di sekolah mereka.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Perkataan
sinonim
Kosa Kata :
Anugerah,tetamu kehormat
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Agama / Moral
Nilai : Kerajinan , kesyukuranKBT : mengumpul maklumat
Kemahiran: membaca intensif, mendengar dengan berkesan.
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
-Rakaman suara
suasana majlis Hari Anugerah Cemerlang
|
-Guru memperdengarkan rakaman kepada murid.
-Soal jawab.
-Guru membantu meransang untuk murid mendapat
jawapan yang dikehendaki.
-Guru menjelaskan apa yang hendak dipelajari pada
hari itu.
|
-Murid mendengar rakaman yang diperdengar melalui
kaset.
-Murid meneka dan menyebut nama majlis/sambutan.
|
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
-Membaca petikan
|
-Guru membaca petikan dengan suara yang kuat.
-Aktiviti berulang sebanyak 2 kali.
-Guru meminta murid membaca secara bergilir-gilir
mengikut perenggan.
|
-Murid membaca petikan mengikut guru.
-Aktiviti berulang
-Murid
membaca secara bergilir-gilir .Murid lain menyemak bacaan rakan.
|
-Petikan dilampir
(Lampiran 1)
|
Langkah 2
(15 minit)
|
-Soal jawab mengenai petikan.
|
-Guru bertanya beberapa soalan kepada murid secara
lisan untuk menguji pemahaman murid.
-Contoh soalan
a)Bilakah Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah
mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan?
b)Siapakan yang menerima hadiah utama pada hari itu?
-Guru membimbing murid menjawab soalan dengan
struktur ayat yang betul.
-Aktiviti berulang dengan guru menyoal soalan-soalan
lain.
-Guru turut menerangkan secara ringkas petikan yang
dibaca ialah format laporan.
|
-Murid menjawab secara kelas dan ringkas.
-Jawapan murid
a) Pada 5 Februari.
b)Julia bt.Osman
Jawapan yang betul.
a) Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan
Majlis Hari Kecemerlangan pada 5 Februari .
b)Julia binti Osman yang menerima hadiah utama pada
hari itu.
Murid menjawab dengan struktur ayat yang betul.
-Murid mendengar.
|
|
Langkah 3
(8 minit)
|
Sisipan tatabahasa
|
-Guru meminta murid menyebut dan mengeja perkataan
yang digarisi dalam petikan.
-Guru meminta murid menyatakan maksud perkataan yang
telah di garisi.
|
-Murid mengeja dan menyebut perkataan secara kelas.
-Murid menyatakan maksud dibantu oleh guru
|
Contoh Perkataan.
-merasmikan
-juara
-Mengiktiraf
|
Langkah 4
(20 minit)
|
Latihan
|
-Guru menyuruh murid menjawab soalan pemahaman dan
menyalin perkataan sinonim.
|
-Murid menjawab soalan yang diberi.
-Murid menyalin makna perkataan
|
-Soalan latihan dilampir.
(Lampiran 2)
|
Penutup
(2 minit)
|
-Soal jawab
|
-Guru meyoal beberapa soalan sebagai mengukuh
pemahaman pelajar.
-Guru menyuruh murid menghantar latihan.
|
-murid menjawab secara kelas.
-Murid menghantar latihan.
|
0 comments:
Post a Comment