1.2.        Rancangan Pengajaran Harian

 Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme (1)

Tarikh / Hari : 16 April 2012                                       Masa       : 8.45-9.45

Kelas             :            6 Wira                                     Bil. Murid : 24 Orang

M/Pelajaran   :           Bahasa Malaysia        

Tajuk            :Hari Kecemerlangan Sekolah Kebangsaan Seri Kasih

Fokus Utama (F.U)       :5.2 Aras 19ii)

Fokus Sampingan (F.S):5.2 Aras 3(ii)

Objektif          :Pada Akhir pengajaran

1.Semua murid akan dapat menjawab lima soalan pemahaman
                           dengan struktur ayat yang betul.

 
                        2.Murid akan dapat membaca teks petikan dengan lancar dan
                           intonasi yang betul serta dapat menyatakan isi-isi penting yang
                           terdapat dalam teks.

 
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah tahu dan biasa menyambut Hari Anugerah
                                            Cemerlang di sekolah mereka.

 
Sistem Bahasa

Tatabahasa :  Perkataan sinonim
Kosa Kata   :  Anugerah,tetamu kehormat

 Pengisian Kurikulum

Ilmu            : Agama / Moral
Nilai           : Kerajinan , kesyukuran
KBT           : mengumpul maklumat
Kemahiran: membaca intensif, mendengar dengan berkesan.

 

Langkah/Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
 (5 minit)
-Rakaman suara suasana majlis Hari Anugerah Cemerlang
-Guru memperdengarkan rakaman kepada murid.
 
-Soal jawab.
 
-Guru membantu meransang untuk murid mendapat jawapan yang dikehendaki.
 
 -Guru menjelaskan apa yang hendak dipelajari pada hari itu.
 
-Murid mendengar rakaman yang diperdengar melalui kaset.
 
-Murid meneka dan menyebut nama majlis/sambutan.
 
 
Perkembangan
 
Langkah 1
(10 minit)
-Membaca petikan
-Guru membaca petikan dengan suara yang kuat.
 
-Aktiviti berulang sebanyak 2 kali.
 
-Guru meminta murid membaca secara bergilir-gilir mengikut perenggan.
 
-Murid membaca petikan mengikut guru.
 
-Aktiviti berulang
 
 
-Murid  membaca secara bergilir-gilir .Murid lain menyemak bacaan rakan.
-Petikan dilampir
(Lampiran 1)
Langkah 2
(15 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Soal jawab mengenai petikan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Guru bertanya beberapa soalan kepada murid secara lisan untuk menguji pemahaman murid.
 
-Contoh soalan
a)Bilakah Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan?
 
b)Siapakan yang menerima hadiah utama pada hari itu?
 
-Guru membimbing murid menjawab soalan dengan struktur ayat yang betul.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Aktiviti berulang dengan guru menyoal soalan-soalan lain.
 
-Guru turut menerangkan secara ringkas petikan yang dibaca ialah format laporan.
-Murid menjawab secara kelas dan ringkas.
 
 
 
 
-Jawapan murid
a) Pada 5 Februari.
 
 
 
 
b)Julia bt.Osman
 
 
 
 
Jawapan yang betul.
a) Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan pada 5 Februari .
 
b)Julia binti Osman yang menerima hadiah utama pada hari itu.
 
 
 
Murid menjawab dengan struktur ayat yang betul.
 
 
-Murid mendengar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Langkah 3
(8 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sisipan tatabahasa
 
 
 
 
-Guru meminta murid menyebut dan mengeja perkataan yang digarisi dalam petikan.
 
-Guru meminta murid menyatakan maksud perkataan yang telah di garisi.
 
 
-Murid mengeja dan menyebut perkataan secara kelas.
 
 
 
-Murid menyatakan maksud dibantu oleh guru
 
Contoh Perkataan.
-merasmikan
-juara
-Mengiktiraf
 
 
Langkah 4
(20 minit)
 
Latihan
-Guru menyuruh murid menjawab soalan pemahaman dan menyalin perkataan sinonim.
 
-Murid menjawab soalan yang diberi.
-Murid menyalin makna perkataan
-Soalan latihan dilampir.
(Lampiran 2)
 
Penutup
(2 minit)
 
-Soal jawab
 
-Guru meyoal beberapa soalan sebagai mengukuh pemahaman pelajar.
 
-Guru menyuruh murid menghantar latihan.
 
-murid menjawab secara kelas.
 
 
 
 
-Murid menghantar latihan.
 

 
Rancangan Pengajaran Harian Kontruktivisme (1)

Tarikh / Hari : 16 April 2012                                       Masa :8.45-9.45

Kelas             :            6 Wira                                     Bil. Murid : 24 Orang

M/Pelajaran   :           Bahasa Malaysia        

Tajuk            :Hari Kecemerlangan Sekolah Kebangsaan Seri Kasih

Fokus Utama (F.U):5.2 Aras 19ii)

Fokus Sampingan (F.S):5.2 Aras 3(ii)

Objektif          :Pada Akhir pengajaran

1.Semua murid akan dapat menjawab lima soalan pemahaman
                           dengan struktur ayat yang betul.

                        2.Murid akan dapat membaca teks petikan dengan lancar dan
                           intonasi yang betul serta dapat menyatakan isi-isi penting yang
                           terdapat dalam teks.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah tahu dan biasa menyambut Hari Anugerah
                                            Cemerlang di sekolah mereka.

 

Sistem Bahasa

Tatabahasa :  Perkataan sinonim
Kosa Kata   :  Anugerah,tetamu kehormat

 

Pengisian Kurikulum

Ilmu            :Agama / Moral
Nilai           :Kerajinan , kesyukuran
KBT           :mengumpul maklumat
Kemahiran : membaca intensif, mendengar dengan berkesan.
 
Langkah/Masa
Isi pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
 (5 minit)
-Rakaman suara suasana majlis Hari Anugerah Cemerlang
-Guru memperdengarkan rakaman kepada murid.
 
-Soal jawab.
 
-Guru membantu meransang untuk murid mendapat jawapan yang dikehendaki.
 
-Guru menjelaskan apa yang hendak dipelajari pada hari itu.
 
-Murid mendengar rakaman yang diperdengar melalui kaset.
 
-Murid meneka dan menyebut nama majlis/sambutan.
 
 
Perkembangan
 
Langkah 1
(10 minit)
-Membaca petikan
-Guru menyuruh murid membaca petikan dengan suara yang kuat.
 
-Aktiviti berulang sebanyak 2 kali.
 
-Guru meminta murid membaca secara bergilir-gilir mengikut perenggan.
 
-Murid membaca petikan secara kelas.
 
 
-Aktiviti berulang
 
 
-Murid  membaca secara bergilir-gilir .Murid lain menyemak bacaan rakan.
-Petikan dilampir.
(Lampiran 1)
Langkah 2
(15 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Soal jawab mengenai petikan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Guru bertanya beberapa soalan kepada murid secara lisan untuk menguji pemahaman murid.
 
-Contoh soalan
a)Bilakah Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan?
 
b)Siapakan yang menerima hadiah utama pada hari itu?
 
-Guru menyuruh murid berbincang dalam kumpulan mengenai cara menjawab soalan dengan struktur ayat yang betul.
 
 
 
 -Guru menyuruh murid membentangkan hasil dapatan.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Guru turut menerangkan secara ringkas petikan yang dibaca ialah format laporan.
 
-Murid menjawab secara kelas dan ringkas.
 
 
 
 
-Jawapan murid
a) Pada 5Februari.
 
 
 
 
b)Julia bt.Osman
 
 
 
 
 
 
-Murid berbincang dalam kumpulan mencari jawapan yang betul seperti yang dikehendaki oleh guru.
 
 
 -Murid membentangkan hasil perbincangan mereka.
 
 
Jawapan yang betul.
a) Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan pada 5 Februari .
 
b)Julia binti Osman yang menerima hadiah utama pada hari itu.
 
-Murid mendengar.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Langkah 3
(8 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sisipan tatabahasa
 
 
 
 
-Guru meminta murid menyebut dan mengeja perkataan yang digarisi dalam petikan.
 
-Guru meminta murid menyatakan maksud perkataan yang telah di garisi.
 
 
-Murid mengeja dan menyebut perkataan secara kelas.
 
 
 
-Murid mencari maksud perkataan dengan merujuk kamus.
 
-Murid menyataakan maksud perkataan.
 
 
Contoh Perkataan.
-merasmikan
-juara
-Mengiktiraf
 
 
Langkah 4
(20 minit)
 
Latihan
-Guru menyuruh murid menjawab soalan pemahaman dan menyalin perkataan sinonim.
-Murid menjawab soalan yang diberi.
 
-Murid menyalin makna perkataan
 
-Soalan latihan dilampir.
(Lampiran 2)
 
Penutup
(2 minit)
 
-Soal jawab
 
-Guru meyoal beberapa soalan sebagai mengukuh pemahaman pelajar.
 
-Guru menyuruh murid menghantar latihan.
 
-murid menjawab secara kelas.
 
 
 
 
-Murid menghantar latihan.