1.2.
Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh / Hari : 16 April 2012 Masa : 8.45-9.45
Kelas : 6 Wira Bil. Murid : 24 Orang
M/Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tajuk :Hari Kecemerlangan
Sekolah Kebangsaan Seri Kasih
Fokus Utama (F.U) :5.2 Aras 19ii)
Fokus Sampingan (F.S):5.2 Aras 3(ii)
Objektif :Pada Akhir pengajaran
1.Semua murid akan dapat menjawab lima soalan pemahaman
dengan struktur
ayat yang betul.intonasi yang betul serta dapat menyatakan isi-isi penting yang
terdapat dalam teks.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah tahu dan
biasa menyambut Hari Anugerah
Cemerlang di sekolah mereka.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Perkataan
sinonim
Kosa Kata :
Anugerah,tetamu kehormat
Ilmu : Agama / Moral
Nilai : Kerajinan , kesyukuranKBT : mengumpul maklumat
Kemahiran: membaca intensif, mendengar dengan berkesan.
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
-Rakaman suara
suasana majlis Hari Anugerah Cemerlang
|
-Guru memperdengarkan rakaman kepada murid.
-Soal jawab.
-Guru membantu meransang untuk murid mendapat
jawapan yang dikehendaki.
|
-Murid mendengar rakaman yang diperdengar melalui
kaset.
-Murid meneka dan menyebut nama majlis/sambutan.
|
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
-Membaca petikan
|
-Guru membaca petikan dengan suara yang kuat.
-Aktiviti berulang sebanyak 2 kali.
-Guru meminta murid membaca secara bergilir-gilir
mengikut perenggan.
|
-Murid membaca petikan mengikut guru.
-Aktiviti berulang
-Murid
membaca secara bergilir-gilir .Murid lain menyemak bacaan rakan.
|
-Petikan dilampir
(Lampiran 1)
|
Langkah 2
(15 minit)
|
-Soal jawab mengenai petikan.
|
-Guru bertanya beberapa soalan kepada murid secara
lisan untuk menguji pemahaman murid.
-Contoh soalan
a)Bilakah Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah
mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan?
b)Siapakan yang menerima hadiah utama pada hari itu?
-Guru membimbing murid menjawab soalan dengan
struktur ayat yang betul.
-Aktiviti berulang dengan guru menyoal soalan-soalan
lain.
-Guru turut menerangkan secara ringkas petikan yang
dibaca ialah format laporan.
|
-Murid menjawab secara kelas dan ringkas.
-Jawapan murid
a) Pada 5 Februari.
b)Julia bt.Osman
Jawapan yang betul.
a) Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan
Majlis Hari Kecemerlangan pada 5 Februari .
b)Julia binti Osman yang menerima hadiah utama pada
hari itu.
Murid menjawab dengan struktur ayat yang betul.
-Murid mendengar.
|
|
Langkah 3
(8 minit)
|
Sisipan tatabahasa
|
-Guru meminta murid menyebut dan mengeja perkataan
yang digarisi dalam petikan.
-Guru meminta murid menyatakan maksud perkataan yang
telah di garisi.
|
-Murid mengeja dan menyebut perkataan secara kelas.
-Murid menyatakan maksud dibantu oleh guru
|
Contoh Perkataan.
-merasmikan
-juara
-Mengiktiraf
|
Langkah 4
(20 minit)
|
Latihan
|
-Guru menyuruh murid menjawab soalan pemahaman dan
menyalin perkataan sinonim.
|
-Murid menjawab soalan yang diberi.
-Murid menyalin makna perkataan
|
-Soalan latihan dilampir.
(Lampiran 2)
|
Penutup
(2 minit)
|
-Soal jawab
|
-Guru meyoal beberapa soalan sebagai mengukuh
pemahaman pelajar.
-Guru menyuruh murid menghantar latihan.
|
-murid menjawab secara kelas.
-Murid menghantar latihan.
|
|
Rancangan Pengajaran
Harian Kontruktivisme (1)
Tarikh / Hari : 16 April 2012 Masa :8.45-9.45
Kelas : 6 Wira Bil. Murid : 24 Orang
M/Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tajuk :Hari Kecemerlangan Sekolah Kebangsaan Seri
Kasih
Fokus Utama (F.U):5.2 Aras 19ii)
Fokus Sampingan (F.S):5.2 Aras 3(ii)
Objektif :Pada
Akhir pengajaran
1.Semua murid akan dapat menjawab lima soalan pemahaman
dengan struktur
ayat yang betul.
2.Murid akan dapat membaca teks
petikan dengan lancar dan
intonasi yang betul
serta dapat menyatakan isi-isi penting yangterdapat dalam teks.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah tahu
dan biasa menyambut Hari Anugerah
Cemerlang di sekolah mereka.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Perkataan
sinonim
Kosa Kata :
Anugerah,tetamu kehormat
Pengisian Kurikulum
Ilmu :Agama
/ Moral
Nilai :Kerajinan
, kesyukuran
KBT :mengumpul maklumat
Kemahiran : membaca intensif, mendengar dengan berkesan.
Langkah/Masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
-Rakaman suara suasana
majlis Hari Anugerah Cemerlang
|
-Guru memperdengarkan rakaman kepada murid.
-Soal jawab.
-Guru membantu meransang untuk murid mendapat
jawapan yang dikehendaki.
-Guru menjelaskan apa yang hendak dipelajari pada
hari itu.
|
-Murid mendengar rakaman yang diperdengar melalui
kaset.
-Murid meneka dan menyebut nama majlis/sambutan.
|
|
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
|
-Membaca petikan
|
-Guru menyuruh murid membaca petikan dengan suara
yang kuat.
-Aktiviti berulang sebanyak 2 kali.
-Guru meminta murid membaca secara bergilir-gilir
mengikut perenggan.
|
-Murid membaca petikan secara kelas.
-Aktiviti berulang
-Murid
membaca secara bergilir-gilir .Murid lain menyemak bacaan rakan.
|
-Petikan dilampir.
(Lampiran 1)
|
Langkah 2
(15 minit)
|
-Soal jawab mengenai petikan.
|
-Guru bertanya beberapa soalan kepada murid secara
lisan untuk menguji pemahaman murid.
-Contoh soalan
a)Bilakah Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah
mengadakan Majlis Hari Kecemerlangan?
b)Siapakan yang menerima hadiah utama pada hari itu?
-Guru menyuruh murid berbincang dalam kumpulan
mengenai cara menjawab soalan dengan struktur ayat yang betul.
-Guru turut menerangkan secara ringkas petikan yang
dibaca ialah format laporan.
|
-Murid menjawab secara kelas dan ringkas.
-Jawapan murid
a) Pada 5Februari.
b)Julia bt.Osman
-Murid berbincang dalam kumpulan mencari jawapan yang
betul seperti yang dikehendaki oleh guru.
Jawapan yang betul.
a) Sekolah Kebangsaan Seri Kasih telah mengadakan
Majlis Hari Kecemerlangan pada 5 Februari .
b)Julia binti Osman yang menerima hadiah utama pada
hari itu.
-Murid mendengar.
|
|
Langkah 3
(8 minit)
|
Sisipan tatabahasa
|
-Guru meminta murid menyebut dan mengeja perkataan
yang digarisi dalam petikan.
-Guru meminta murid menyatakan maksud perkataan yang
telah di garisi.
|
-Murid mengeja dan menyebut perkataan secara kelas.
-Murid mencari maksud perkataan dengan merujuk
kamus.
-Murid menyataakan maksud perkataan.
|
Contoh Perkataan.
-merasmikan
-juara
-Mengiktiraf
|
Langkah 4
(20 minit)
|
Latihan
|
-Guru menyuruh murid menjawab soalan pemahaman dan
menyalin perkataan sinonim.
|
-Murid menjawab soalan yang diberi.
-Murid menyalin makna perkataan
|
-Soalan latihan dilampir.
(Lampiran 2)
|
Penutup
(2 minit)
|
-Soal jawab
|
-Guru meyoal beberapa soalan sebagai mengukuh
pemahaman pelajar.
-Guru menyuruh murid menghantar latihan.
|
-murid menjawab secara kelas.
-Murid menghantar latihan.
|
|